boekenruil met JS Foer


Vrijdagavond was er in de Gentse Vooruit een drukbijgewoonde lezing met Jonathan Safran Foer en Louise Fresco met de titel ‘Dieren eten in tijden van voedsel- en klimaatcrisis’. Ik mocht voor de lezing aanschuiven met een groepje journalisten en had zo de kans ook een paar vragen te stellen aan de sprekers. Zowat Iedereen is het over eens dat vleesmatiging nodig zal zijn om een hele reeks problemen aan te pakken, zoals klimaatverandering, ontbossing, ondervoeding, dierenleed en welvaartziektes. Mijn vraag was of de overheid daar niet actiever moet rond werken, in plaats van nu spotjes op TV te tonen om varkensvlees te promoten zouden ze op de vleesverpakking ook een waarschuwing kunnen zetten ‘dit vlees eten kan uw gezondheid en die van de planeet schaden’. Jonathan Safran Foer vertelde dat dit misschien nu wat te veel verwacht is, maar hij denkt dat de houding ten opzichte van vlees zal evolueren zoals de houding rond roken is aangepast. Als het bewustzijn groeit wat de impact is van de vleesindustrie, dan zal ook het draagvlak groeien om strengere maatregelen te nemen. Er is dus een belangrijke individuele stap, zelf kiezen voor vleesmatiging, maar je hoeft het niet allemaal aan de consument over te laten. Niet alle keuzes die voorhanden zijn hebben we nodig. Zoals het niet nodig is om speelgoed te kunnen kopen met zware metalen in, is het ook niet nodig vlees te kunnen kopen dat een gevolg is van dierenmishandeling. Dus op die manier kan de overheid wel een rol spelen.

Hij vond het daarom belangrijk dat vanuit heel veel  verschillende invalshoeken informatie wordt gegeven. En het feit dat de Vooruit afgeladen vol zat wijst erop dat de beweging gestart is.  Op youtube kan je al een verslagje bekijken zowel van de lezing als van de persconferentie.

Een erg interessante avond dus, waar ik ook nog heb uit onthouden:

– het is niet nodig/wenselijk om te proberen alle vleesconsumptie te vermijden of verbieden

– om zeven miljard mensen te voeden zal naast kleinschalige landbouw ook steeds behoefte zijn aan grootschaliger landbouw

– vlees uit de bio-industrie is zoveel mogelijk te vermijden omwille van de milieu-impact en het dierenleed

– de vraag is dus niet wordt je vegetariër of niet: maar hoe kunnen we alternatieven vinden voor de redelijk verwoestende methodes van grootschalige vleesproductie

– elk van ons kan makkelijk kiezen om minder vlees te eten, zonder daar iets belangrijk te moeten voor inboeten

Een MO*paper met meer achtergrondinformatie kan je gratis downloaden op http://www.mo.be/mopapers.

Graag verwijs ik nog even naar de volgende Mo-lezing op dinsdag 2 februari om 20u in het Antwerpse Zuiderpershuis  met als titel ‘Leidt klimaatverandering tot oorlogen?’ Sprekers zijn dan de Duitse wetenschapper en auteur Harald Welzer en Navo-topman Jamie Shea. Alle info vindt u op http://www.mo.be/molezing.  Over Klimaatoorlogen schreef ik hier vroeger al een stukje.

(en op de foto; een boekenruil met JS Foer, waarbij hij beloofd heeft om Nederlands te leren,…)

6 reacties op ‘boekenruil met JS Foer

  1. 10 kg plantaardige voeding voor 1kg vlees, 4kg gemalen vis omzetten in meel om 1kg zalm te kweken (voor de kust van Chili), genetisch gemanipuleerde kippen zonder pluimen die in 6 weken volgroeid zijn, een biocide op heel was vissoorten, zoals ook op tonijn, …
    Ziektes die verbonden zijn met vleesconsumptie: Q-koorts, blauwtong, mond-en klauwzeer, gekke koeienziekte, varkensgriep (=mexicaanse griep), varkenspest, vogelgriep, hormonen bij runderen, antibiotica bij varkens, meel van vetsmelter verkest voor het pluimvee (met dioxine en PCB’s door de motorolie), vervuiling van vis (kwik en andere stoffen), toevoegingen van bewaarmidddelen, kleurstoffen etc.

    Gezondheidsredenen en ethische motivaties hebben mij alvast doen besluiten om volledig vegetarisch te worden. En tot mijn grote verbazing kan het wel.

    Like

  2. Het enige goeie argument voor vegetarisme is een ethisch argument. Alle andere voordelen van vegetarische voeding kan je ook goed benaderen door een (sterke) vleesmatiging.

    Al hoop ik persoonlijk dat, als mensen meer vertrouwd raken met de vegetarische keuken, de drempel om de ethische argumenten te aanvaarden lager zal zijn.

    Momenteel is voor de meeste mensen de stap te groot.

    (Al weten ze diep vanbinnen wel dat het echt wel ethisch problematisch is – vandaar ook de vaak agressieve reacties als je dit thema aanraakt)

    Like

  3. Iedereen heeft zo zijn eigen redenen om vegetarisch te eten. Dat geeft dan ook een brede waaier aan soorten vegetarisme.

    Ikzelf ben de laatste jaren wat men een flexitarier noemt. Ik vind een goed klaargemaakt vegetarisch gerecht gewoon lekker. En de vermindering van de ecologische voetafdruk is voor mij het belangrijkste argument. Dat is ook de reden waarom ik vleesvervanger mijd. Die kosten immers immens veel energie om te produceren, dan kun je net zo goed vlees eten.

    En de laatste 2 jaar probeer ik thuis ook af en toe vegetarisch te koken. Maar de drempel daarvoor is redelijk hoog. Je moet weg van die automatische piloot (vlees – zetmeel – groenten) en allelei nieuwe voedingsmiddelen leren ontdekken en klaarmaken.

    Nu durf ik zeggen dat ik al een paar dingen in de vingers begin te hebben en al met meer vertrouwen een vegetarische maaltijd zal klaarmaken. Maar ik heb nog zeeeeer veel te leren.

    Like

  4. Ik eet sinds een jaar of wat overwegend veganistisch. Soms nog iets vegetarisch ertussendoor en heel soms vis. Maar ik heb besloten om toch voor de vegan versie te gaan.
    Ik heb daarom wel een aantal nieuwe kookboeken aangeschaft, want het is wel een heel andere manier van koken. Er zijn niet zoveel vegan kookboeken in het Nederlands. Wel veel in het Engels. In het begin vond ik dat wat ingewikkeld, maar je leert snel bij.

    Like

  5. Het vegetarische gaat nog altijd heel vlot. Het heeft er misschien ook mee te maken aangezien we elke dag koken, zelf brood bakken enz; En dat je daardoor automatisch meer met eten bezig bent.
    Voorzichtige prognose, maar ik denk het wel vol te houden. Ik krijg wel veel tegenwerking en kritiek. En ook overbezorgde mensen die denken dat ze goed doen door mij vlees aan te bieden. “Eet dat maar, dan staat ge er sterk op”, alsof ik me geen vlees kan permitteren 🙂

    Er lopen nog veel knuddedieren en kuddedieren rond !

    Like

Plaats een reactie