Op de Evangelische Omroep is een interessante ‘wat-als-documentaire’ te zien met als titel ‘Black-out’. Het is een realistische weergave van wat er gebeurt als drie Nederlandse provincie te maken krijgen met een lange stroomstoring (52 uur). De documentaire bestaat uit een extra nieuwsuitzending waarin allerlei experten aan het woord komen afgewisseld met beelden van een enkele mensen die er middenin zitten. De oorzaak is een cyberattack op de energiesystemen (en niet een storm zoals op dit moment in Engeland).
Wie het hoofdstuk over energie uit ‘Hoop, een kompas in turbulente tijden’ heeft gelezen zal niet verrast zijn door de gevolgen zijn van zo’n panne. Van het stilvallen van de communicatie en het betaalverkeer, het vastlopen van het verkeer, en het uitvallen van de waterzuivering. De onderliggende booschap van de uitzending is tweeërlei. Zorg dat je voorbereid bent, en zorg voor elkaar. Wat dit eerste betreft is er ook een test die je zelf kan doen. Daarin zitten een aantal instructiefilmpjes en kan je zelfs een checklist downloaden.
Wat te weinig aan bod komt in de uitzending is het belang van sociale netwerken, vertrouwen en samenwerking. Want dat is voor mij de belangrijkste vraag: hoe gaan we reageren in zo’n acute crisis (die er op een dag sowieso aankomt). Wordt het ‘elk voor zich’ met geweld, plunderen en conflicten als gevolg. Of slagen we er in samen te werken en te delen wat we hebben. Al geloof ik dat de meeste mensen wel deugen, ben ik er toch niet helemaal gerust is. Uiteindelijk leven we al vijftig jaar in een samenleving waarin vooral individualisme en consumentisme worden gepromotoot. Om dan over te schakelen naar samenwerking en soberheid lijkt me een flinke klus.
In mijn boekje schrijf ik er meer over. Ook in de bijhorende test, die je hier gratis kan downloaden is er veel aandacht voor.

Het boek is van 2023, maar jammer genoeg steeds actueler. Wie het boek onder iemands kerstboom wil leggen kan het hier nog bestellen (of kopen bij Blommm in Gent).
Wie zich afvraagt wat we nog kunnen doen in deze tijd is ook welkom op de nieuwe theatervoorstelling. Heel de Wereld. Trouwens, wie voor een duoticket kiest krijgt er meteen een boek bij.