Op Low Impact hotel


Tijd om het Scandic Hotel in Stockholm te verlaten. We hebben er net ons ontbijt achter de rug (tegelijk middagmaal natuurlijk). Wat valt er op; een enorme overvloed, warme en koude hapjes, groenten en fruit, te veel brood en beleg om te kunnen kiezen, koekjes, drankjes enzovoort. Daarbij hier en daar wat biologische producten zoals kaas, melk en thee. Nog positief; nergens individuele verpakkingen, je smeert de boter of confituur uit grote potten op het buffet. Ook geen bekers of wegwerpbestek en de servietjes dragen het Nordic Swan eco-logo. Een goede LIM score voor het ontbijt dus, al merk ik dat de overvloed mensen ertoe aan zet veel te veel op de scheppen. Met als gevolg dat heel wat van het lekkers op de borden blijft liggen.

Wat er met de resten gebeurt heb ik gisteren tijdens de rondleiding gezien. Alle GFT en voedselafval gaat in een soort blender en wordt dan afgevoerd naar een installatie die biogas produceert. De verwarming van het gebouw en warm  water gebeurt zoals de meeste gebouwen op stadsverwarming. Een systeem dat bij ons nauwelijks bekend is. Het komt erop neer dat op een centrale plek heet water wordt geproduceerd en dit via leidingen in de hele stad wordt verdeeld. Het verwarmen gebeurt gedeeltelijk met hernieuwbare bronnen. In het Scandic hotel worden alle cijfers al twaalf jaar keurig bijgehouden, en zo wist Peter Jan (de vice president) me te vertellen dat de gemiddelde uitstoot per gast en per nacht op 2,7 kilogram komt. Ik kan het hier niet vergelijken met andere cijfers maar het lijkt me een goede score. Ook handig om achteraf de voetafdruk van ons verblijf hier te berekenen.

Ook positief is de keuze om alle water in flessen te bannen. Als bezoeker krijg je overal kraantjeswater aangeboden. Ook in de kamer staat een flesje met de boodschap dat het water perfect drinkbaar is. Mede hierdoor en door het bannen van individuele verpakkingen is de afvalberg in het hotel de laatste tien jaar met 70% gezakt.

Zo´n hotel heb ik bij ons nog niet gezien, meer info over de aanpak van Scandic kan je hier vinden (met veel toeters en bellen). Foto´s komen volgende week. Nu gaan we terug naar de camping, voor de laatste dagen van onze vakantie.

Plaats een reactie