Kan kunst het klimaat redden?


Gisterenavond een fijn concert bijgewoond van Akademos. Akademos is een symfonisch orkest van niet-professionele maar zeer gedreven muzikanten. Op het programma Brahms met onder andere het dubbelconcerto voor viool en cello, en de High Impact (wat decibels betreft) symfonie nummer 4 van Tchaikovsky.

De voetafdruk van zo’n concert valt best mee. Ruim 60 muzikanten op het podium, enkel akoustischte intstrumenten, waarvan sommige van hoge leeftijd (de instrumenten dus). Een twintigtal spots goed voor ongeveer 50 kWh en dan nog eens evenveel voor de verlichting van gangen en foyer maakt een elektriciteitsverbruik van om en bij de 100 kWh. Te verdelen over zo’n 300 mensen. Als deze allen een avond TV hadden gekeken was het verbruik ongeveer het dubbele. De grootste impact van dergelijke evenementen is natuurlijk het vervoer, zowel van orkest als toeschouwers. Zelf ben ik met de fiets gekomen. Achteraf met de eerste klarinet nog een streekbiertje gedronken (een Delirium Tremens uit Melle – wel geen bio!!).

Als Gentenaar heb ik dan nog het voordeel dat ik nu de werken van gisterenavond opnieuw kan beluisteren via Digileen, een online bibliotheek toepassing. Geen verplaatsing, geen CD’s nodig, enkel de energie van computer en servers. Conclusie, tijd en centen besteden aan kunst met grote of kleine K, is een goede zaak voor het klimaat. (behalve misschien dan de hespzuilen van Jan Fabre)

 

 

 

Een reactie op “Kan kunst het klimaat redden?

  1. Daar schrijf je wat, de elektriciteit van servers. Ik heb eens gelezen hoeveel energie alle servers ter wereld nodig hebben. Ik ben het jammer genoeg vergeten, maar het was meer dan de moeite. In hetzelfde artikel stond ook dat als het internet zo verder groeit, we met de elektricititeitsproductie in de problemen komen. Servers hebben ook enorme airco’s nodig om gekoeld te worden.

    Like

Plaats een reactie